Blogi, które polecam

data science, książki, blogi, polecane, serwisy, polecane blogi, polecane strony, uczenie maszynowe

Kontynuuję temat rozpoczęty przy okazji wpisu: Książki, które polecam i dziś dzielę się z Wami moimi ulubionymi blogami.

Z tego artykułu dowiesz się:
1. Jak czytam blogi?
2. Jakie blogi polecam?
3. Czemu jest ich tak mało?

Podobnie jak w przypadku wpisu dotyczącego polecanych książek, tak i w tym wpisie prócz blogów powiązanych z Data Science wymieniam kilka innych, zupełnie z innych kategorii. Długo się zastanawiałem nad tym, czy taki zabieg ma sens i czy będzie dla Was interesujący. To, co mnie przekonało, to fakt, że mój blog jest blogiem osobistym i być może warto czasem wyjść poza sztywne ramy nauki o danych, które przecież sam sobie narzuciłem. 🙂

Jak dużo blogów i serwisów czytam?

Dostęp do informacji jest dziś powszechny. Cała masa ludzi ma dostęp do internetu i jednocześnie możliwość publikowania swoich treści, co w moim odczuciu jest mieczem obusiecznym. Spośród zalewu informacji, naprawdę ciężko jest odfiltrować te wartościowe. Z tego powodu moim głównym źródłem, z którego czerpię wiedzę i inspirację, są książki, a blogi czytam okazjonalnie i jest ich raptem garstka.

„Nie ilość, a jakość” – mawia stare powiedzenie. Istnieją badania naukowe, które potwierdzają zasadność słów „Garbage in, garbage out” (polecam książkę Miłosza Brzezińskiego: „Wy wszyscy moi ja”). Stawiam zatem na „jakość”, z pełną świadomością porzucając „ilość”. Zaoszczędzony w ten sposób czas przeznaczam np. na dokładną analizę treści przeczytanych wpisów, notatki i wyciąganie wniosków.

Mocno wierzę w twierdzenie mówiące o tym, że nasz mózg potrzebuje czasu na przetworzenie i przyswojenie nowych informacji (tu znowu odsyłam do książki Miłosza Brzezińskiego). Ciężko o to, jeśli kilka razy dziennie decydujemy się na wertowanie serwisów publikujących treści o wątpliwej jakości. 😉

Jak czytam blogi?

Korzystam z prostego czytnika RSS – Feedly. Zazwyczaj raz w tygodniu, w sobotę siadam do przeglądania listy nowych artykułów. Rzucam okiem na tytuł wpisu i jego wstęp. Jeśli wydaje mi się interesujący, to dodaję go do listy artykułów do przeczytania w serwisie Instapaper, poprzez proste rozszerzenie do przeglądarki.

Instapaper jest aplikacją, która wycina wszelkie reklamy, niepotrzebne obrazki i rozpraszacze. Zostaje to, co najważniejsze – treść. Całość podana jest w pięknej formie, z odpowiednią czcionką i tłem, które sprzyja skupieniu. Co więcej, istnieje możliwość eksportu wpisów do formatu epub i czytania ich na czytniku e-book. Szczerze polecam 🙂

Sprawdź również listę książek, które polecam

Czego zdecydowanie nie rekomenduję, to śledzenia interesujących nas źródeł wprost z mediów społecznościowych. Sam tego nie robię i social media staram się ograniczyć do absolutnego minimum. Czemu? Odpowiedź znajduje się tutaj.

Lista blogów związanych z Data Science

  1. Machine Learning Mastery – Jason Brownlee.
    Mój numer jeden w kategorii blogi o tematyce DS. Autor porusza wiele interesujących kwestii. Publikuje z dużą regularnością. Pisze na różnorakie tematy: działanie i budowa algorytmów, podejścia do procesowania języka naturalnego, szeregi czasowe, budowanie marki specjalisty i wiele, wiele innych.
  2. FastML – Zygmunt Zając.
    Prawdziwa perełka wśród blogów o uczeniu maszynowym. Autor bloga jest osobą, której styl pisania i wiedza pod wieloma względami pozostają dla mnie niedoścignionym wzorem. By opisać główną ideę FastML, posłużę się słowami z zakładki About: „FastML probably grew out of a frustration with papers you need a PhD in math to understand…”. Kiedy pierwszy raz natrafiłem na niego, miałem wrażenie, że odkryłem swoją „blogową” bratnią duszę. Omawianie skomplikowanych tematów w prosty, przystępny dla zwykłego śmiertelnika sposób, zachowując przy tym wartość merytoryczną – to obok praktycznego podejścia do ML również mój główny cel. Szczerze polecam.
  3. Practical Business Python – Chris Moffitt.
    Jak pisze sam autor, głównym celem bloga jest gromadzenie i rozpowszechnianie pomysłów na to, jak efektywnie używać Pythona w rozwiązaniach biznesowych.
    Chris Moffitt – praktyk Pythona pracujący na stanowisku dyrektorskim – dość nietypowe połączenie. 🙂 Blog merytoryczny, wyważony i pisany w prostym, eleganckim stylu.
  4. Analytics Vidhya.
    Tej strony chyba nie można już nazwać typowym blogiem, a już na pewno nie jest ona blogiem osobistym. Treści bowiem są publikowane przez wielu autorów. Nie ograniczają się jedynie do wpisów. W serwisie znajdziesz również m.in. forum, autorski podcast, szkolenia, oferty pracy. Ja jednak najbardziej cenię sobie rzeczowe artykuły, które często dogłębnie wyczerpują omawiane zagadnienie.
  5. Blog Revolution Analytics.
    Jedyny w tym zestawieniu blog firmowy. Prowadzony i aktualizowany regularnie od 2008 roku. Revolution Analytics jest firmą, która została wykupiona przez Microsoft w 2015 roku. Firma od początku swojego istnienia skupiała się na języku R, udostępniając m.in. biblioteki dostosowane do potrzeb dużych firm. Na blogu publikowane są najróżniejsze artykuły, niekoniecznie związane z eR-em (tu polecam serię „Because it’s Friday”). Chciałbym w tym miejscu podzielić się z Tobą małą ciekawostką: to jeden z artykułów opublikowanych przez zespół Revolution Analytics był inspiracją dla mojego wpisu: Przepowiednie wyroczni z Omaha. 🙂

Pozostałe blogi:

  1. Finanse Bardzo Osobiste – Marcin Iwuć.
    Głównym tematem poruszanym na blogu są finanse, ale określanie tego bloga „finansowym” jest mocnym spłyceniem zawartych na nim treści. Oprócz finansów autor porusza wiele innych tematów, m.in. rozwój osobisty, inwestowanie, prowadzenie firmy i kierowanie swoją karierą zawodową. Ciekawym dodatkiem do bloga jest podcast, a w nim arcyciekawe, świetnie przeprowadzone wywiady z interesującymi gośćmi (tu szczególnie polecam rozmowy ze Zbigniewem Jakubasem i Jarosławem Tuczko).
    Prócz treści o wysokiej jakości, sam autor bloga – Marcin Iwuć – stanowi dla mnie źródło inspiracji i wzór do naśladowania w wielu kwestiach. Mimo że piszemy na różne tematy, to bardzo podoba mi się jego kompleksowe podejście do swojej pasji (chęć dzielenia się wiedzą z innymi, wpisy o wysokiej jakości, dyskusje z czytelnikami, podcast, webinary, książka i chęć niesienia pomocy).
  2. Jak oszczędzać pieniądze? – Michał Szafrański.
    Tego bloga chyba nie muszę przedstawiać. Jego autora – Michała Szafrańskiego – można chyba nazwać „blogowym celebrytą”. 😉 Tematem dominującym na blogu są oczywiście finanse, choć podobnie jak w przypadku „Finansów Bardzo Osobistych” Michał zahacza o tematy pokrewne (rozwój zawodowy, inwestowanie, produktywność).
  3. Czas Gentlemanów – Łukasz Kielban.
    Jeśli jesteś osobą, której przeszkadza wszechobecna w dzisiejszym świecie bylejakość, to z czystym sumieniem mogę polecić Ci „Czas Gentlemanów”. Łukasz pisze o tym, jak być mężczyzną z klasą i odczarowuje stereotyp gentlemana wykreowanego przez media, jako elegancko ubranego mężczyzny. Zdecydowana większość wpisów porusza tematy: szlifowania charakteru, budowania relacji z innymi osobami i szeroko pojętego savoir-vivre, a temat wyglądu zewnętrznego – jak autor wielokrotnie podkreśla – jest tu jedynie dodatkiem. Polecam.
  4. XOUTED – Marek Tyniec.
    Na koniec blog dotyczący mojego hobby, czyli rowerów. Mało kto pisze o kolarstwie tak jak Marek Tyniec (w zasadzie, to w Polsce nikt nawet nie zbliża się do tego poziomu). Olbrzymia wiedza, pasja i prawdopodobnie „lekkie pióro” autora przekładają się na świetne artykuły, których poziom przyćmiewa to, do czego przyzwyczajają nas popularne serwisy informacyjne.

Podsumowanie

Jeśli znasz inne, ciekawe blogi o tematyce uczenia maszynowego, których nie wymieniłem, a na które warto zwrócić uwagę, to koniecznie daj znać w komentarzu pod ty wpisem. Z góry dziękuję za każdą sugestię 🙂

Na koniec artykułu chciałbym Cię zachęcić do zapisania na mój newsletter i subskrypcji bloga przez kanał RSS.

photo: pixbay.com (kaboompics)

Podobał Ci się ten artykuł?

Jeśli tak, to zarejestruj się, by otrzymywać informacje o nowych wpisach. Dodatkowo w prezencie wyślę Ci bezpłatny poradnik 🙂

7 Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*