Czytelnia

Poniżej prezentuję listę książek i blogów, które polecam i uznaję za wartościowe. Całość podzieliłem na kilka kategorii, które umożliwią Ci wygodniejsze przeglądanie. Lista ta będzie systematycznie rozszerzana, gdy natrafię na kolejne pozycje godne polecenia. 🙂 Mam nadzieję, że znajdziesz w niej coś dla siebie. Miłego czytania! 😉

Spis treści

1. Książki
    1.1. Umiejętności techniczne.
    1.2. Umiejętności miękkie.
    1.3. Pozostałe książki.
2. Blogi
    2.1. Blogi związane z Data Science.
    2.2. Pozostałe blogi.
3. Jak czytam książki?
4. Jak czytam blogi?

Książki

Umiejętności techniczne

  1. Python Data Science Essentials – Alberto Boschetti, Luca Massaron.
    Książka została wydana również w języku polskim pod tytułem: „Python. Podstawy nauki o danych.”. Nie dajcie się zwieść. Zawarte są w niej informacje daleko wykraczające poza „podstawy” 🙂 Autorzy w prosty i przystępny sposób opisują proces analizy danych i budowania modeli predykcyjnych z użyciem Pythona.
  2. Credit Scoring. Studia przypadków procesów biznesowych – Karol Przanowski.
    Absolutny must have dla wszystkich, którzy chcą się specjalizować w budowaniu modeli skoringowych. Credit Scoring, to dosyć specyficzna część uczenia maszynowego, która ze względu na swoje korzenie (sektor finansowy) rządzi się nieco innymi prawami. Na studiach i kursach w większości przypadków temat skoringu jest przedstawiany bardzo powierzchownie. Mamy dane, budujemy model klasyfikacyjny i w sposób iteracyjny poprawiamy wynik. Wszystko to jest jedynie niewielką częścią budowania rzeczywistego systemu skoringowego. Pan Karol Przanowski odsłania pozostałą część i zaznacza jego najważniejsze elementy. Zdecydowanie najbardziej „biznesowa” książka w tym zestawieniu. Szczerze polecam.
  3. Introduction to Statistical Learning – Trevor Hastie, Robert Tibshirani, Gareth James, Daniela Witten.
    Książka dająca solidne podstawy uczenia maszynowego. Według opinii niektórych moich znajomych jest nieco „zbyt podstawowa” i mówiąca o rzeczach oczywistych. Ja mimo to uważam ją za pozycję godną polecenia, szczególnie osobom początkującym. Do minusów można zaliczyć to, że jest dostępna jedynie w języku angielskim, a zdobycie wersji papierowej na polskim rynku jest utrudnione.
  4. Statystyka w zarządzaniu – Amir D. Aczel, Jayavel Sounderpandian.
    Wszystkiej poprzednie punkty, to książki skupiające się na uczeniu maszynowym. „Statystyka w zarządzaniu” pokazuje statystyczne podejście do danych, pozwalając zrozumieć, jak na dane patrzą statystycy. Książki z dziedziny uczenia maszynowego zaczynają się zazwyczaj od algorytmów regresji liniowej i logistycznej. Tu na regresji książka się kończy 🙂 Ja wyciągnąłem z niej dla siebie kilka przydatnych technik, które z powodzeniem stosuję podczas m.in. eksploracyjnej analizy danych i testowania hipotez.
  5. Doing Data Science, Straight Talk from the Frontline – Cathy O’Neil, Rachel Schutt.
    Mniej technikaliów, więcej opowiadań na temat działania algorytmów i ich wykorzystania w realnych przypadkach. Ksiązka została wydana w języku polskich, natomiast zebrany wiele negatywnych opinii, głównie ze względu na niezbyt trafne tłumaczenie. Mimo to polecam ją jako nieco lżejszą lekturę, szczególnie dla osób początkujących.

>> „10 kroków do lepszego zrozumienia danych” <<

Sprawdź również mój poradnik, dzięki któremu:

  • ustrukturyzujesz proces eksploracyjnej analizy danych,
  • lepiej zrozumiesz analizowany zbiór,
  • przyspieszysz swą pracę,
  • zaoszczędzisz czas.

Umiejętności miękkie

  1. 7 nawyków skutecznego działania – Stephen R. Covey.
    Absolutny game changer. Pamiętam, że pierwszy raz natknąłem się na nią w zestawieniu „Biznesowe bestsellery dwudziestolecia. Książki, które ukształtowały polskich liderów”. Była numerem jeden. Później wzmiankę o niej zobaczyłem w biografii jednego z czołowych Polskich polityków. Rzekomo miała być ona jednym z jego kluczy do sukcesu. Zachęcony, zacząłem czytać ją podczas krótkiego urlopu w Trójmieście i poczułem jakbym odkrył świętego Graala. Od tamtej pory regularnie wracam do niej i staram się na bieżąco pracować nad tytułowymi „nawykami”.
  2. Żywot własny – Benjamin Franklin.
    Autobiografia jednego z ojców założycieli Stanów Zjednoczonych. Świetna historia, która pierwotnie miała trafić do syna Franklina, jako historia ojca i zbiór wskazówek dotyczących kierowania własnym życiem. Na szczęście tak się nie stało i dziś możemy czerpać garściami z tych lekcji. Świetna lektura, która mocno wciąga, a decyzje podejmowane przez autora na kolejnych etapach jego życia mogą być dla nas wszystkich lekcją mądrości, pokory i uporu w dążeniu do celu. Całość jest relatywnie krótka, dlatego dobrym pomysłem jest „dawkowanie” treści i pozostawienie czasu na przemyślenia 🙂
  3. Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi – Dale Carnegie.
    Gdyby w szkole istniał przedmiot „Relacje międzyludzkie”, to książka ta byłaby podręcznikiem 😉 Wydana w 1936 roku, zawiera porady, które bronią się po dziś. Treść absolutnie ponadczasowa. Podobnie jak w przypadku „7 nawyków skutecznego działania” wskazane jest regularne odświeżanie zapisanych w niej treści i wykorzystanie ich do ciągłej pracy nad sobą (do czego z resztą zachęca sam autor we wstępie).
  4. Najpierw rzeczy najważniejsze – Stephen R. Covey.
    Jest to rozszerzenie pierwszego tytułu na mojej liście. Dotyczy ona trzeciego z siedmiu nawyków opisanych przez Coveya (choć miejscami są odniesienia do pozostałych). Treść nieco łatwiejsza w odbiorze, choć czytając miałem momentami wrażenie, że opisane idee mogły zostać opisane w sposób nieco bardziej zwięzły. Nie mniej, jest to ciągle świetna lektura, bardzo szczegółowa i kompleksowa. Pomaga układać życie, zamiast układać według priorytetu zadania, które nas spotykają. Właśnie dlatego, w mojej ocenie nawet nie sposób porównywać ją do tak popularnego „Getting Things Done” Davida Allena.
  5. Nowa psychologia sukcesu – Carol Dweck.
    Autorka opisuje w niej tzw. „nastawienie na rozwój”, które według autorki jest gwarancją sukcesu. Sprowadza się ono do zmiany głęboko utartego w nas przekonania o tym, że porażki, nawet te niewielkie są czymś złym. To, co zostaje po jej przeczytaniu, to nastawienie (postawa ucznia), które naprawdę pomaga w szybszym rozwoju. Sprawia również, że praca w zespole jest bardziej efektywna i powstaje zdecydowanie mniej niejasności.

Pozostałe książki

  1. Inteligentny inwestor – Benjamin Graham.
    Biblia inwestowania w wartość napisana przez wielki autorytet w dziedzinie, osobę będącą inspiracją samego Warrena Buffeta. Jedyna książka, którą tak naprawdę musisz przeczytać, jeśli chcesz zacząć inwestować. Zgodnie z zasadą Pareto, opisane w niej reguły, to 20% nakładów, przynoszących 80% rezultatów. Daje odpowiedź na pytanie: dlaczego inwestor długoterminowy, to jedyny typ inwestora? 😉
  2. Strength Finder 2.0 – Tom Rath.
    Istnieją dwa podejścia do nauki: pierwsze zakłada zdobywanie wiedzy przekrojowej i „nadrabianie” zaległości w dziedzinach, w których jesteśmy nieco słabsi (tego wymaga od nas m.in. system szkolnictwa), drugie natomiast każe nam korzystać ze swoich mocnych stron i skupiać się na tym, do czego rzeczywiście mamy predyspozycje. Autor stara się przekonać czytelnika do podejścia drugiego, wymieniając potencjalne korzyści i typy osobowości, którymi się cechują ludzie. Zgodnie z główną ideą książki wszyscy mamy jakieś „talenty”, a inwestowanie w nie jest drogą do sukcesu. Do zakupu książki otrzymujemy kupon na wykonanie testu „Strength finder 2.0”, który pomaga odkryć nasze mocne strony.
    Ps. test można kupić osobno, bez książki 🙂
  3. Anna Mularczyk-Meyer – Minimalizm po polsku.
    Temat minimalizmu jest mi bliski od bardzo dawna. Przeczytałem kilka pozycji, zarówno polskich, jak i anglojęzycznych. Spośród wszystkich ta zdecydowanie najbardziej przypadła mi do gustu. Jako jedna z niewielu skupia się na kwestiach mentalnych, zamiast na materialnych. To nie jest kolejny poradnik w stylu: „Ja żyć ze 100 rzeczami” lub „Pozbądź się wszystkiego i wyjedź w Bieszczady”. Idealna na spokojny urlop 🙂
  4. One Thing – Gary Keller.
    W książce autor porusza ideę skupiania się na jednym celu, obalając przy tym mit posiadania wielu „priorytetów” i tak bardzo popularnej w dzisiejszych czasach wielozadaniowości. Podaje przykłady jednostek, które w swoim życiu kierowały się zasadą jednej rzeczy, odnosząc przy tym olbrzymi sukces. Do mnie to podejście przemawia, a więc po przeczytaniu książki byłem mocno zainspirowany. Utwierdziła mnie ona w tym, w co wierzyłem od dawna: wąska specjalizacja i skrupulatne dążenie do mistrzostwa w danej dziedzinie jest jednym ze składników sukcesu. Szczerze polecam.

Blogi

Lista blogów związanych z Data Science

  1. Machine Learning Mastery – Jason Brownlee.
    Mój numer jeden w kategorii blogi o tematyce DS. Autor porusza wiele interesujących kwestii. Publikuje z dużą regularnością. Pisze na różnorakie tematy: działanie i budowa algorytmów, podejścia do procesowania języka naturalnego, szeregi czasowe, budowanie marki specjalisty i wiele, wiele innych.
  2. FastML – Zygmunt Zając.
    Prawdziwa perełka wśród blogów o uczeniu maszynowym. Autor bloga jest osobą, której styl pisania i wiedza pod wieloma względami pozostają dla mnie niedoścignionym wzorem. By opisać główną ideę FastML, posłużę się słowami z zakładki About: „FastML probably grew out of a frustration with papers you need a PhD in math to understand…”. Kiedy pierwszy raz natrafiłem na niego, miałem wrażenie, że odkryłem swoją „blogową” bratnią duszę. Omawianie skomplikowanych tematów w prosty, przystępny dla zwykłego śmiertelnika sposób, zachowując przy tym wartość merytoryczną – to obok praktycznego podejścia do ML również mój główny cel. Szczerze polecam.
  3. Practical Business Python – Chris Moffitt.
    Jak pisze sam autor, głównym celem bloga jest gromadzenie i rozpowszechnianie pomysłów na to, jak efektywnie używać Pythona w rozwiązaniach biznesowych.
    Chris Moffitt – praktyk Pythona pracujący na stanowisku dyrektorskim – dość nietypowe połączenie. 🙂 Blog merytoryczny, wyważony i pisany w prostym, eleganckim stylu.
  4. Analytics Vidhya.
    Tej strony chyba nie można już nazwać typowym blogiem, a już na pewno nie jest ona blogiem osobistym. Treści bowiem są publikowane przez wielu autorów. Nie ograniczają się jedynie do wpisów. W serwisie znajdziesz również m.in. forum, autorski podcast, szkolenia, oferty pracy. Ja jednak najbardziej cenię sobie rzeczowe artykuły, które często dogłębnie wyczerpują omawiane zagadnienie.
  5. Blog Revolution Analytics.
    Jedyny w tym zestawieniu blog firmowy. Prowadzony i aktualizowany regularnie od 2008 roku. Revolution Analytics jest firmą, która została wykupiona przez Microsoft w 2015 roku. Firma od początku swojego istnienia skupiała się na języku R, udostępniając m.in. biblioteki dostosowane do potrzeb dużych firm. Na blogu publikowane są najróżniejsze artykuły, niekoniecznie związane z eR-em (tu polecam serię „Because it’s Friday”). Chciałbym w tym miejscu podzielić się z Tobą małą ciekawostką: to jeden z artykułów opublikowanych przez zespół Revolution Analytics był inspiracją dla mojego wpisu: Przepowiednie wyroczni z Omaha. 🙂

Pozostałe blogi

  1. Finanse Bardzo Osobiste – Marcin Iwuć.
    Głównym tematem poruszanym na blogu są finanse, ale określanie tego bloga „finansowym” jest mocnym spłyceniem zawartych na nim treści. Oprócz finansów autor porusza wiele innych tematów, m.in. rozwój osobisty, inwestowanie, prowadzenie firmy i kierowanie swoją karierą zawodową. Ciekawym dodatkiem do bloga jest podcast, a w nim arcyciekawe, świetnie przeprowadzone wywiady z interesującymi gośćmi (tu szczególnie polecam rozmowy ze Zbigniewem Jakubasem i Jarosławem Tuczko).
    Prócz treści o wysokiej jakości, sam autor bloga – Marcin Iwuć – stanowi dla mnie źródło inspiracji i wzór do naśladowania w wielu kwestiach. Mimo że piszemy na różne tematy, to bardzo podoba mi się jego kompleksowe podejście do swojej pasji (chęć dzielenia się wiedzą z innymi, wpisy o wysokiej jakości, dyskusje z czytelnikami, podcast, webinary, książka i chęć niesienia pomocy).
  2. Jak oszczędzać pieniądze? – Michał Szafrański.
    Tego bloga chyba nie muszę przedstawiać. Jego autora – Michała Szafrańskiego – można chyba nazwać „blogowym celebrytą”. 😉 Tematem dominującym na blogu są oczywiście finanse, choć podobnie jak w przypadku „Finansów Bardzo Osobistych” Michał zahacza o tematy pokrewne (rozwój zawodowy, inwestowanie, produktywność).
  3. Czas Gentlemanów – Łukasz Kielban.
    Jeśli jesteś osobą, której przeszkadza wszechobecna w dzisiejszym świecie bylejakość, to z czystym sumieniem mogę polecić Ci „Czas Gentlemanów”. Łukasz pisze o tym, jak być mężczyzną z klasą i odczarowuje stereotyp gentlemana wykreowanego przez media, jako elegancko ubranego mężczyzny. Zdecydowana większość wpisów porusza tematy: szlifowania charakteru, budowania relacji z innymi osobami i szeroko pojętego savoir-vivre, a temat wyglądu zewnętrznego – jak autor wielokrotnie podkreśla – jest tu jedynie dodatkiem. Polecam.
  4. XOUTED – Marek Tyniec.
    Na koniec blog dotyczący mojego hobby, czyli rowerów. Mało kto pisze o kolarstwie tak jak Marek Tyniec (w zasadzie, to w Polsce nikt nawet nie zbliża się do tego poziomu). Olbrzymia wiedza, pasja i prawdopodobnie „lekkie pióro” autora przekładają się na świetne artykuły, których poziom przyćmiewa to, do czego przyzwyczajają nas popularne serwisy informacyjne.

Jak czytam książki?

W większości przypadków sięgam po wersje elektroniczne. Wersje papierowe kupuję tylko wtedy, gdy jestem do tego zmuszony. Niestety, ale duża część interesujących mnie książek nie wyszła w wersji elektronicznej, czego bardzo żałuję. Osobiście uważam, że e-booki, to ogromna wygodna. W ciągu kilku minut, bez wychodzenia z domu mogę mieć wybraną książkę na swoim czytniku. Ma to oczywiście swoje minusy – taki model niestety sprzyja spontanicznym zakupom 😉

Czytnik mam ze sobą praktycznie na każdym wyjeździe, więc błyskawicznie mogę sięgnąć po interesującą mnie pozycję. Przeglądanie książek, przeszukiwanie ich treści, zaznaczanie interesujących fragmentów i dodawanie komentarzy, to kolejne korzyści korzystania z czytnika.

Jak czytam blogi?

Korzystam z prostego czytnika RSS – Feedly. Zazwyczaj raz w tygodniu, w sobotę siadam do przeglądania listy nowych artykułów. Rzucam okiem na tytuł wpisu i jego wstęp. Jeśli wydaje mi się interesujący, to dodaję go do listy artykułów do przeczytania w serwisie Instapaper, poprzez proste rozszerzenie do przeglądarki.

Instapaper jest aplikacją, która wycina wszelkie reklamy, niepotrzebne obrazki i rozpraszacze. Zostaje to, co najważniejsze – treść. Całość podana jest w pięknej formie, z odpowiednią czcionką i tłem, które sprzyja skupieniu. Co więcej, istnieje możliwość eksportu wpisów do formatu epub i czytania ich na czytniku e-book. Szczerze polecam 🙂

Czego zdecydowanie nie rekomenduję, to śledzenia interesujących nas źródeł wprost z mediów społecznościowych. Sam tego nie robię i social media staram się ograniczyć do absolutnego minimum. Czemu? Odpowiedź znajduje się tutaj.

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER

Niezmiennie uważam, że bardzo dobry źródłem wiedzy z zakresu nauki o danych jest mój blog 😉 Zapraszam Cię zatem do zapisania się na mój newsletter. By to zrobić wypełnij proszę poniższy formularz. Dzięki temu otrzymasz powiadomienia o nowych wpisach, które publikuję, oraz bezpłatny podanik: 10 kroków do lepszego zrozumienia danych. 🙂

×