Data Science Plus – start nowego kanału na YouTube!

youtube, data science, data science plus, filmy, wideo, sztuczna inteligencja

Zbierałem się od dłuższego czasu do uruchomienia nowego medium, poprzez które mógłbym się dzielić wiedzą. W końcu zmotywowany wynikami przeprowadzonej ankiety podjąłem decyzję – startuję z nowym kanałem na YouTube!

Z tego artykułu dowiesz się:
1. Czemu startuję z kanałem YouTube?
2. Czemu zdecydowałem się na YouTube, a nie podcast?
3. Jakie tematy będę poruszać w najbliższych publikacjach na nowym kanale?

Kiedyś musiał nadejść ten moment, choć muszę przyznać, że decyzja nie była łatwa. Pierwsze plany przekazywania treści w inny sposób niż poprzez słowo pisane pojawiły się już w ubiegłym roku. Do jednego z opublikowanych na blogu projektów nagrałem dosyć długie, ok. 30-minutowe wideo i skutecznie się zniechęciłem.

Nagrywając pierwszy raz, całą masę czasu poświęciłem na wybór odpowiedniego oprogramowania, nagrywanie, duble i edycję materiału. Całość, która była drogą przez mękę, zajęła mi kilka godzin i skutecznie mnie odwiodła od kolejnych prób. Tym razem jednak opracowałem konkretny plan, który pozwoli mi (mam nadzieję) uniknąć problemów napotkanych w przeszłości. 🙂

YouTube vs Podcast

Nie ukrywam również, że jestem wielkim fanem podcastów. Osoby, które je nagrywają, używają argumentu o ich nieustannie rosnącej popularności. Mówią też o uniwersalności nagrań audio, które można odsłuchiwać, robiąc wiele rzeczy jednocześnie, np. prowadząc samochód, czy sprzątając. Miałem jednak pewną obawę, czy temat podcast jest optymalną formą przekazywania technicznej wiedzy na temat tak zaawansowany, jakim jest nauka o danych.

Kolejnych przemawiającym przeciwko podcastingowi był fakt, że ludzie zarówno w komunikacji niewerbalnej, jak i w odbiorze informacji z otoczenia bazują głównie na wzroku (nasze oczy odbierają kolejno 80% i 55% wszystkich komunikatów). Wzrok wydaje się zatem ważniejszym narządem dla procesu przyswajania informacji niż słuch (wideo vs audio).

Ostatnim elementem, który przeważył szalę zwycięstwa na korzyść YouTube były Wasze oczekiwania, którymi dzieliliście się za pośrednictwem ankiety. To po analizie jej wyników doszedłem do wniosku, że warto spróbować swoich sił w nagrywaniu wideo.

Poniżej zamieściłem link do utworzonego kanału (na razie znajduje się na nim jedno stare wideo). Zachęcam Cię do subskrybowania kanału, tak byś nie pominął żadnego filmiku. 😉

Data Science Plus – link do kanału YouTube

Tematyka kanału

Nazwa kanału – Data Science Plus – nie została wybrana przypadkowo. Prócz motywu przewodniego, a więc „Data Science”, niesie ona informację o moich planach związanych z kanałem. „Plus” oznacza wyjść poza ramy czysto techniczne, jakie prezentuję na blogu. Na YouTube będę publikować również materiały luźno powiązane z nauką o danych, takie jak m.in.: oprogramowanie używane w ML, nowe technologie, Cloud Computing i mini reportaże, w których chciałbym nieco przybliżyć historię uczenia maszynowego.

Z wymienionych w poprzednim akapicie tematów ostatni szczególnie mnie ekscytuje. W mediach bardzo dużo mówi się o nowościach i trendach. Mało kto (no może prócz wykładowców akademickich 😉 ) wspomina o historii uczenia maszynowego i zaznacza, że wcale nie jest to taki nowy temat. W dzisiejszym świecie jedne firmy określają się mianem innowacyjnych po wdrożeniu systemów czerpiących z ML, podczas gdy inne (m.in. bankowość, ubezpieczenia) korzystają z uczenia maszynowego od dziesięcioleci. Uważam, że warto o tym pamiętać.

Forma kanału

Gdy planowałem na kartce szkic kanału, do głównych priorytetów, którymi będę się kierować zaliczałem: profesjonalizm, rzetelność i użyteczność prezentowanych treści. Niestety pogodzenie ich wszystkich jest bardzo czasochłonne. Przygotowanie merytoryczne, a następnie nagrywanie wyczerpujących temat materiałów wideo zajmuje dużo czasu, którego (ze względu na rodzinę i pełnoetatową pracę) mam niewiele. Musiałem zatem znaleźć złoty środek.

Sprawdź również wpis: 3 najlepsze ściągawki z bibliotek Python

Blogowanie traktuję jako hobby, na które poświęcam czas głównie w weekendy. Postanowiłem zatem, że postawię nacisk na krótsze (5-10 minut) filmiki, które w nieco lżejszy i bardziej przystępny (zwłaszcza dla osób, które nie są biegłe w dziedzinie analizy danych, a których na YouTube jest bardzo dużo) sposób prezentowania treści. Całość oczywiście bez uszczerbku na merytoryce i profesjonalizmie.

Dodatkowo kolejne filmy będą się pojawiać nie częściej niż raz na cztery tygodnie (3 wpisy na blogu, 1 materiał wideo). Jeśli forma się przyjmie, to pomyślę o wyrównaniu proporcji. 😉

Cykl PiO, czyli pytania i odpowiedzi

Pierwszy wideo opublikuje już w przyszły weekend. Będzie to pierwszy odcinek, w którym opowiem nieco więcej o tematach, jakie będę poruszać i przyjętej konwencji prezentowania informacji. Odcinek numer 2 to start cyklu „PiO, czyli pytania i odpowiedzi”. Jest to odpowiedź na maile, które do mnie Wy, czytelnicy bloga wysyłacie.

W cyklu „PiO, czyli pytania i odpowiedzi” będę omawiać trapiące Was zagadnienia. W związku z tym proszę Was o zadawanie pytań dotyczących sztucznej inteligencji, analizy danych i uczenia maszynowego. Jeśli kiedykolwiek chciałeś mi zadać pytanie, to teraz jest do tego świetna okazja. 🙂 Pytania możecie zadawać poprzez formularz, do którego link znajduje się poniżej. Na Wasze wiadomości czekam do 20.06 (czwartek).

Zadaj pytanie – formularz

Podsumowanie

Mam nadzieję, że uda mi się spełnić oczekiwania wszystkich z Was, którzy głosowaliście za tą inicjatywą. Wierzę, że Data Science Plus przypadnie Wam do gustu i będzie ciekawym uzupełnieniem artykułów publikowanych na blogu. Proszę, trzymajcie kciuki przed pierwszym odcinkiem, żeby wszystko się udało! 😉

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Jeśli tak, to zarejestruj się, by otrzymywać informacje o nowych wpisach.
Dodatkowo w prezencie wyślę Ci bezpłatny poradnik :-)

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*