Binder – narzędzie do edycji notatników Jupyter

binder - edycja notatników jupyter online

Zupełnie przypadkiem natknąłem się w ostatnim czasie na rewelacyjne narzędzie, które znacząco ułatwia codzienną pracę. Chcę się nim dziś z Tobą podzielić.

Z tego artykułu dowiesz się:
1. Czym jest Binder?
2. Jakie daje możliwości?
3. Jak z niego korzystać

W swojej codziennej pracy wielokrotnie miewałem sytuacje, w których używałem kodu zamieszczonego przeze mnie na GitHubie. Kiedy spotykam się z problemem, który już kiedyś rozwiązałem, wracałem do sprawdzonych rozwiązań. Przecież nie ma sensu wymyślać koła na nowo, prawda? 🙂

Co jednak w przypadku, gdy chcemy ponownie przetestować kod, najlepiej na tych samych danych? Czy muszę pobrać cały katalog z repozytorium i uruchomić kod na lokalnej maszynie? Co z konfiguracją środowiska? A co jeśli nie mam zainstalowanego Jupytera?  Okazuje się, że jest na to świetnie działające rozwiązanie o nazwie Binder.

Główne cechy narzędzia:

  • Pozwala na edycję notatników Jupyter.
  • Daje możliwość edycji niemal dowolnego pliku .ipynb znajdującego się na GitHub/GitLab/Gist (nie trzeba być właścicielem repozytorium, by uruchomić notatnik).
  • Nie wymaga żadnych subskrypcji chmurowych.

Działanie narzędzia można opisać w trzech krokach:

  1. Podajemy nazwę lub adres repozytorium, który chcemy otworzyć.
  2. Utworzony zostaje specjalnie skonfigurowany Docker-owy obraz. Proces trwa kilkanaście do kilkudziesięciu sekund. Konfiguracja odbywa się na podstawie informacji zawartych w pliku requirements.txt (lub environment.yml, jeśli chcemy korzystać ze środowiska Anaconda), który powinien zostać wcześniej przygotowany i umieszczony na GitHubie. Jeśli tego nie zrobimy, to konieczna będzie ręczna instalacja niezbędnych bibliotek.  Więcej informacji o procesie konfiguracji środowiska można znaleźć pod tym linkiem.
  3. Uruchomiony zostaje Jupyter Notebook. Mamy dostęp do przygotowanego środowiska poprzez przeglądarkę. Przykładowe środowisko znajduje się pod tym linkiem.

Dodatkowo dużą zaletą rozwiązania jest możliwość dzielenia skonfigurowanego środowiska z innymi użytkownikami za pomocą przygotowanego linku. Szczerze polecam! 🙂

photo: unsplash.com (Mike Tinnion)

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?

Jeśli tak, to zarejestruj się, by otrzymywać informacje o nowych wpisach.
Dodatkowo w prezencie wyślę Ci bezpłatny poradnik :-)

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*